Władza, bogactwo, historyczna Anglia

Patrząc wstecz możemy cieszyć się z tego, że teraz przyszło nam żyć w miarę spokojnych czasach. Obecnie ludzie mają dostęp do najróżniejszych wynalazków technologicznych, dzięki czemu ze spokojem żyjemy, ciesząc się tym co mamy. W poprzednich latach nie było tak wesoło, ponieważ ludzie musieli mierzyć się z wojnami. Zresztą nie tylko chodzi o wojny światowe, ale również o inne momenty, które sięgają daleko wstecz, do czasów średniowiecznych i wcześniejszych. To właśnie o nich pisze Ken Follett w “Niech stanie się światłość“.

Seria powieści

Ken Follett to jeden z najlepszych autorów, który już wcześniej zaprosił swoich czytelników do poznania serii “Filary Ziemi”. To co działo się w średniowiecznej Anglii, aczkolwiek opisane jako opowiadanie fikcyjne, może przerażać. “Filary Ziemi” to przykład jednej z najlepszych powieści historycznych ostatnich czasów i warto się zapoznać z tym opowiadaniem. Kto nie miał przyjemności poznać bohaterów tamtej serii koniecznie powinien to nadrobić, a potem może sięgnąć po “Niech stanie się światłość“. Aczkolwiek sam Follett mówi, że jest to prequel “Filarów Ziemi”. Cała akcja rozgrywa się przed tym, co wydarzyło się w tomie pierwszym. To wstęp, który jeszcze bardziej umacnia wszystkich w przekonaniu, że czasy średniowieczne nie należały do łatwych.

Walka o wpływy

997 rok, naszej ery. Oto Anglia, która dopiero co pożegnała się z czasami barbarzyństwa. Wydawać by się mogło, że od teraz będzie nieco spokojniej. Nic bardziej mylnego, ponieważ zewnętrzne granice kraju z jednej strony najeżdżane są przez Walijczyków, a z drugiej przez Wikingów, którzy chcą dla siebie zagrabić jak najwięcej. Władza nie dba o podwładnych, ponieważ mają zamiar zagrabić jak najwięcej dla siebie, ciesząc się wygodami i luksusem. Oto młody szkutnik, którego rodzina została napadnięta przez Wikingów. Szkutnik musi poszukać dla swojej rodziny nowego miejsca do życia. Trafiają do takiego miejsca, gdzie od początku wszyscy odnoszą się do nich, jak do intruzów. Jest także kobieta, pochodząca z Normandii, która płynie za swoim mężem do Anglii. Szybko przekonuje się, że w Anglii nie będzie miała tak łatwego życia, jak na początku sądziła. Pewien mnich bardzo chciałby stworzyć największy ośrodek nauki w opactwie, w całej Europie. Oni wszyscy muszą zmagać się z biskupem, który nie cofnie się przed niczym, aby zdobyć jak największą ilość bogactwa. Tylko czy będzie zachowywał się fair w stosunku do osób mu podwładnych? Tego dowiemy się właśnie z tej książki.

Zdjęcie utworzone przez pvproductions - pl.freepik.com